Powrót do strony głównej Facebook - The Tibetan Pride Hodowla psów rasowych Lhasa Apso Związek kynologicznyFCI
Aktualności O Nas Psy Suczki Szczenięta Galeria Kontakt English

O nas

Witam serdecznie w imieniu hodowli The Tibetan Pride (FCI)!

Jesteśmy małą, domową i rodzinną hodowlą psów rasowych Lhasa Apso, zarejestrowaną w Związku Kynologicznym w Polsce - ZKwP /Oddział w Krakowie/, jedynej organizacji działającej na terenie Polski uznawanej przez Międzynarodową Federację Kynologiczną – FCI oraz wpisaną do rejestru podmiotów nadzorowanych prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krakowie.

Odkąd pamiętam, zawsze otaczały i towarzyszyły mi w życiu zwierzęta - te duże i te małe (psy, koty, króliki, chomiki, szczury, kanarki, rybki). Fascynacja i miłość do zwierząt zaowocowała rozpoczęciem przeze mnie studiów na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt oraz uzyskaniem w 2000 roku tytuł magistra inżyniera Zootechnik.

Jako właścicielka hodowli nieustannie poszerzam wiedzę w zakresie hodowli, chowu psów i behawiorystyki, biorąc udział w licznych kursach, seminariach i konferencjach. Jestem dyplomowanym behawiorystą zwierząt towarzyszących, dogoterapeuną, groomerem oraz handlerem. Jestem długoletnim, czynnym działaczem Związku Kynologicznego w Polsce, Zastępcą Kierownika sekcji gr. IX FCI /psów ozdobnych i do towarzystwa/ w Oddziale Kraków oraz asystentem kynologicznym o specjalności wystawowej: 9B (Grupa IX - psy ozdobne i do towarzystwa - rasy azjatyckie i molosy małego formatu). Zostałam odznaczona Brązową Odznaką Związku Kynologicznego w Polsce.

Początek naszej hodowli dała prześliczna, kochana suczka – Eni /ENIGMA Mały Budda/. Jej wspaniały charakter oraz urok zrodził nasze ogromne oczarowanie rasą Lhasa Apso i w roku następnym powitaliśmy nowego członka rodziny – Ivo /SLIVER DUST Mały Budda/. Dzięki założeniu hodowli jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że możemy podzielić się charakterem i urodą naszych psów z innymi miłośnikami zwierząt.

W naszej hodowli psy mieszkają wśród nas, są członkami rodziny, uczestniczą w naszym życiu codziennym i wychowują się wśród dzieci. Otaczamy je wielką miłością i dużym szacunkiem.

Psy z naszej hodowli mogą pochwalić się tytułami takimi jak: Międzynarodowy Champion Piękności FCI /C.I.B/, Grand Champion Polski, Grand Champion Słowacji, Grand Champion Czech, Champion Polski, Champion Słowacji, Champion Czech, Młodzieżowy Champion Polski, Champion Polski Weteranów, GRAND PRIX ZWYCIĘZCA SŁOWACJI, Zwycięzca Polski, Zwycięzca Czech, Zwycięzca Klubu Ras Tybetańskich Słowacja, Zwycięzca Klubu Psów Ozdobnych i do Towarzystwa Polska, Zwycięzca Wystawy Specjalistycznej Toy Star Polska, Najpiękniejszy Pies Wystawy /BIS/, Zwycięzca IX Grupy FCI /BOG/, Zwycięzca Rasy /BOB/, Zwycięzca Płci Przeciwnej /BOS/, Najpiękniejszy Junior Wystawy, Najlepszy Junior w Rasie, Zwycięzca Młodzieży, Najpiękniejsze Szczenię Wystawy, Najlepsze Szczenię w Rasie, Najpiękniejsze Młodsze Szczenię Wystawy, Najlepsze Młodsze Szczenię w Rasie, # 2 Top Dog Lhasa Apso w Polsce. Wielokrotnie również zdobywały CACIB, CWC/CAC i Nominacje Cruft's na ringach w kraju i za granicą.

Trochę o rasie i historii:

  • Lhasa Apso to małe, wesołe, przyjacielskie, pewne siebie i odważne psy o stanowczym charakterze i wielkim sercu, oddane bezgranicznie do końca swojemu właścicielowi. Tego inteligentnego, czujnego, pełnego życia ulubieńca cechuje również czujność i podejrzliwość wobec obcych. Czasem także bywa uparty. Lhasa Apso oddaje serce tym, którzy głęboko je kochają, szanują i rozumieją.
  • Lhasa Apso jest długo żyjącą rasą, przynosi wiele lat szczęścia i radości – jest prawdziwym przyjacielem.
  • Lhasa apso to bardzo stara rasa psów, wywodząca się z mistycznych, malowniczych gór Tybetu. Pierwsze wzmianki o tych psach pochodzą z VIII wieku p.n.e., chociaż rasa mogła pojawić się w tym regionie znacznie wcześniej. Według przekazów historycznych przedstawiciele tej rasy towarzyszyli mnichom w klasztorach i świątyniach oraz arystokracji i władcom tybetańskim.
  • W czasach, kiedy krajem rządziła religia Bon Po wierzono, że po śmierci dusza właściciela może wejść do ciała lhasa apso. I chociaż buddyści, którzy w VIII wieku naszej ery przejęli klasztory nie podzielali wierzeń dotyczących transmigracji duszy, cenili tę rasę za inteligencję, zdolność do samodzielnego myślenia i umiejętności stróżujące. Powszechnie otaczano ją czcią i szacunkiem. Ponieważ wierzono, że lhasa apso przynoszą szczęście, po ustanowieniu buddyzmu, surowo zabraniano wywożenia psów z terytorium Tybetu, za wyjątkiem pojedynczych przypadków, kiedy to Dalajlama osobiście ofiarowywał wielkim osobistościom szczenięta lhasa apso jako święty dar.
  • Rasa lhasa apso została sprowadzona do Anglii w 1928 roku przez brytyjskiego pułkownika i w 1934 roku oficjalnie uznana przez Brytyjski Związek Kynologiczny. FCI (Fédération Cynologique Internationale) zarejestrowała lhasa apso pod numerem wzorcowym 227, w grupa 9 – psy ozdobne i do towarzystwa, w sekcji 5 – rasy tybetańskie.

Dziękuję za zainteresowanie!

Magdalena Świkszcz


copyright Hodowla psów rasowych Lhasa Apso The Tibetan Pride 2015-2023